Hakkımızda

Fırıncılığı Rusya’da öğrenen dedelerinin izinde başlayan, farklı tatlarla son bulan bir lezzet yolculuğu.

2022 yazında, İzmir’de pek alışık olmadığımız tatlı bir rüzgar esiyordu ve geçtiğimiz sokakları izlerken arkadaşıma; o gün kendimi Estonya’da hissettiğimden bahsediyordum. Yolu olabildiğince uzatmak ve burada biraz daha vakit geçirebilmek için, henüz adının Bonnes Choses olacağını bilmediğim dükkanın olduğu sokağa dönmek istedim. Ve Karadeniz’in tatlı küçük evleri ile İngiliz publarının karışımını anımsatan bu sevimli yere rastladık. 

Havasını, buz gibi sularını, bitki örtüsünü, hatta benim gözümde gökyüzünün yere daha yakın olmasını bile büyüdüğüm yaylalara benzettiğim Estonya’da; pancake ve pasta yapan yerleri nerdeyse tek tek gezmiştim. Taa o günlerden, içinde büyüdüğüm kültüre ait tatları, farklı yerlerde edindiğim tüm lezzet deneyimlerini bir gün sunmaya karar vermiştim ve bu hayalime en yakın olduğum anı, ilk defa Bonnes Choses’u boş bir dükkan olarak gördüğüm gün hissetmiştim. İçinin nasıl göründüğüne bile bakmadan bir cafeyi canlandırmaya başladım zihnimde. Tasarımların dokusunu, sunacağımız ürünlerin lezzetini, enfes kahve kokularını ve tatlı müziğin sesini tüm duyularımla hissediyordum. Yaz ortasındaki sonbahar esintisinin o gün verdiği gizli mesaj ise şuydu: “Sonbahar’da burası Bonnes Choses adında bir cafe olacak.” 

“İyi şeyler, güzel şeyler” anlamına gelen Bonnes Choses; dünyanın en endemik bitki örtüsüne sahip Karadeniz’de başlayan, Avrupa’da devam eden ve Ege’nin incisi İzmirle taçlanan kişisel serüvenimin bir sonucudur. 

Özel tariflerle hazırladığımız en renkli, en lezzetli ve en sağlıklı tatları bulabileceğiniz Bonnes Choses’a hoşgeldiniz.